תפירה היא גם תרפיה

5 סיבות מדוע תפירה היא גם תרפיה

אם את עוסקת בתפירה, בין אם זה תחביב או מקצוע, את בוודאי שואבת מכך סיפוק והנאה רבה.
 אך האם את יכולה להעלות בדעתך שיש לכך השפעה כל כל חזקה על בריאותך ומצבך הנפשי?

הקוראות שלנו בבלוג תפירה בוודאי מסכימות עם זה, אך מסתבר שהשפעות התפירה על הגוף והנפש נבדקו במחקרים שונים; מסתמן כי לתפירה ישנן השפעות טיפוליות חשובות מאוד. אז להלן 5 סיבות הממחישות לך כיצד התפירה תורמת לבריאותך.

 

5 סיבות מדוע תפירה היא גם תרפיה

1. תפירה היא מדיטציה

.מי מהקוראות שלנו בבלוג תפירה התנסתה במדיטציה? 

כולנו מבינים את הערך והחשיבות של המדיטציה, אבל בינינו להתרכז בנשימות ולא לחשוב על שום דבר כאשר אנו יושבות בחדר שקט…

לפעמים זה נשמע כמו משימה בלתי אפשרית. אך מסתבר שעובר נשים רבות התפירה היא כמו מדיטציה אשר מאפשרת להן להשקיט את כל המחשבות אשר מתרוצצות בראש. ברגע שהן מתיישבות מול מכונת התפירה המוח שלהן עסוק במלאכת התפירה וכל הצרות נשארות בחוץ.

 יש לכך סיבה טובה, המוח האנושי לא יכול לעשות כמה דברים בבת אחת; אם הוא מתמסר למלאכת התפירה הוא לא משאיר מקום למחשבות שליליות. נשים רבות חוזרות הביתה, לאחר יום עבודה מתיש, ובלי שהן מודעות לכך, הן מתיישבות מול מכונת התפירה ומתמלאות בשלווה. 

אפילו הפסקה קטנה במהלך יום העבודה בשביל לקרוא משהו מעניין בבלוג תפירה כבר מסיחה את דעתן. אלו הן בדיוק אותן התועלות של מדיטציה. לא כולנו מתחברות אל המדיטציות והשאנטי, אבל אנו מסוגלות להשיג את אותו הדבר באמצעות תחביב התפירה. 

2. תפירה היא נוגד דיכאון טבעי

דיכאון הוא אחת הבעיות הקשות של העולם המודרני. אנשים רבים סובלים מרמות שונות של דיכאון, אל חלק זוהי בעיה קבועה המלווה אותם לכל אורך חייהם, אצל אחרים אלו יכולות להיות אפיזודות קצרות. 

אם נסתכל על הדברים בצורה מדעית וננסה להבין מה גורם לנו להרגיש טוב, זה קשור בסופו של דבר לחומר הנקרא דופמין והוא מופרש במוח שלנו כאשר אנו עושים משהו אשר גורם לנו עונג. אותו החומר הוא גם הסיבה מדוע סמים מסוימים הם ממכרים, זאת מכיוון שהם גורמים לנו להפרשה גדולה במיוחד של דופמין. 

אם אנו אוהבות לתפור, בכל פעם שאנו עוסקות בזה המוח שלנו משחרר דופמין וזה גורם לנו להרגיש טוב. להבדיל אלף אלפי הבדלות מסמים מסוכנים, כאן מדובר בהפרשת דופמין בריאה וחיובית. 

אפשר להגיד את הדבר על כל דבר שאנו אוהבים לעשות, לאו דווקא תפירה, אך בהחלט ישנם מחקרים שבדקו את השפעת התפירה על המוח והוכיחו כי היא מביאה להפרשת דופמין ולכן התחביב יכול לשמש כנוגד דיכאון. 

 
5 סיבות מדוע תפירה היא גם תרפיה

3. תפירה שומרת על המוח

ככל שאנו מזדקנות ישנו ירידה בתפקוד של המוח והדבר מתבטא בפגיעה ביכולות הקוגניטיביות שלנו. ישנם גם אנשים אשר סובלים ממחלות דמנטיות ואצלם הפגיעה היא קשה ביותר ובלתי הפיכה.

לצערנו זו בעיה אשר הופכת ליותר ויותר שכיחה. תחביב התפירה לא יכול לתקן את הנזק, אך בהחלט יכול לסייע בשמירת תפקודי המוח.

ישנם מחקרים רבים בתחום הנוירופלסטיקה (גמישות מוחית) אשר בודקים את הסתגלות המוח לסביבה ולגירויים שהיא מביאה. המחקרים השונים מחזקים את הסברה שבאמצעות הגירויים המתאמים אנו יכולים לאמן את המוח.

מהבחינה הזו תפירה היא פעילות מעולה עבור המוח; היא מאפשרת להפעיל אזורים שונים במוח הכוללים את החשיבה המרחבית, החשיבה היצירתית ופתרון בעיות. בהחלט מומלץ לכל הקוראות של בלוג תפירה.

4. תפירה מסייעת בהורדת לחץ דם

לחץ דם גבוה הוא בעיה רפואית קשה אשר מובילה לבעיות חמורות הכוללות התקפי לב ושבץ. לחץ, עישון, צריכה גבוהה של מלח ועוד גורמים רבים הפכו את לחץ הדם לאחת הבעיות הרפואיות שאנו מתמודדים איתן. 

אולי זו ההשפעה הכללית של עיסוק מרגיע, אך מה שבטוח הוא שמחקרים השוואתיים הראו כי התפירה מסייעת בהורדת לחץ הדם. 

ישנם מחקרים אשר נערכו על ידי קבוצות אנשים אשר עסקו בפעולות שונות, כמו למשל ציור, קריאה, משחק קלפים וכו. המחקרים הראו שהתפירה מסייעת בהפחתת לחץ הדם, בעוד הפעילויות האחרות אפילו העלו אותו במעט. אם מישהי מהקוראות שלנו בבלוג תפירה סובלת מבעיות לחץ דם, אולי היא צריכה לתפור יותר. 

!תפירה היא גם תרופה

5. נפש בריאה בגוף בריא

כאשר את מסיימת פרויקט תפירה את מתמלא בגאווה ותחושת סיפוק. לראות איך ערמת בדים חסרי צורה הפכה לפריט אפנתי יפה וייחודי שאותו תוכלי ללבוש, זו תחושה אשר ממלאת אותך בשמחה.

תחושות האושר הללו לא רק נותנות לך להרגיש טוב, יש להן גם השפעה על הגוף. כולנו יודעים שלנפש יש השפעה על הגוף ולכן בשביל לחיות חיים בריאים צריך ללמוד גם לחיות חיים מאושרים. 

תחביב התפירה מסייע לך לסגור את הפינה הזו.

מה לקרוא הלאה?

כתיבת תגובה